Czy buty sportowe można prać w pralce?

0

Pytanie “czy buty sportowe można prać w pralce?” spędza sen z powiek wielu sportowcom. Z jednej strony buty sportowe nie zaliczają się do wyjściowych, więc nie muszą być w najlepszej kondycji. Z drugiej — niektórzy nie znoszą brudnych butów, niezależnie od zastosowania. Pralka wydaje się najprostszym sposobem na ich wyczyszczenie, ale czy najlepszym?

Czy buty sportowe można prać w pralce?

Producenci butów z reguły nie rekomendują prania ich produktów. Na metce w wielu przypadkach znajduje się znaczek zakazujący prania mechanicznego — warto to sprawdzić, gdyż może to uniemożliwić oddanie butów na gwarancję. 

Rekomendowanym sposobem dbania o wygląd butów jest czyszczenie ich wodą z dodatkiem mydła i miękką szczotką. Ten sposób nie jest tak inwazyjny, jak pranie butów w pralce, a jednocześnie pozwala utrzymać obuwie w dobrej kondycji.

Warto zaznaczyć, że jednorazowe wypranie butów najczęściej nie spowoduje, że stanie im się jakaś krzywda. Jeśli obuwie jest dobrze wykonane, to sporadyczne pranie w pralce nie powinno być kłopotem. Jeśli już zdecydujesz się na wypranie butów sportowych w pralce — pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

W ilu stopniach prać buty?

Pranie butów sportowych powinno odbywać się w możliwie niskiej temperaturze. Wiele zależy od tego, z jakich detergentów korzystasz — jeśli producent deklaruje skuteczność środka w niskiej temperaturze, warto to uwzględnić i wybrać chłodniejszą wodę.

Optymalną temperaturą do prania butów będzie 30 stopni Celsjusza. To w zupełności wystarczy, by usunąć większość zabrudzeń z butów, a jednocześnie nie narażać ich na natychmiastowe rozklejenie po wypraniu.

Na jakim programie prać buty?

Program powinien być delikatny i możliwie krótki. Wirowanie należy ograniczyć do minimum lub wyłączyć całkowicie. Lepiej będzie, jak buty wyschną samoistnie, bez dodatkowego wsparcia. Suszenie powinno odbywać się w suchym lecz nie gorącym miejscu — wysoka temperatura (np. na grzejniku) mogłaby spowodować rozklejenie butów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *