Jest wiele różnych wskazań, w związku z którymi przez pacjentów może być stosowana medyczna marihuana. Ze względu na jej szerokie działanie na układ endokannabinoidowy człowieka może być wykorzystywana między innymi w przypadku bólu różnego pochodzenia czy jaskry. Czy można stosować ją na depresję i bezsenność? Sprawdzamy!
Czym jest i jak działa medyczna marihuana? Kto może ją przepisać?
Lecznicza marihuana to susz konopny, który sprzedawany jest w aptekach. Różni się znacznie od suszu konopnego oferowanego na czarnym rynku, gdyż jest całkowicie bezpieczna, gdy stosują je osoby, które nie mają przeciwwskazań, zgodnie z zaleceniami lekarza przez osoby. Przede wszystkim jest to produkt o pewnym składzie, posiadający stałą zawartość składników aktywnych, w tym THC i CBD – niezależnie od partii. Nie posiada jednocześnie w składzie domieszek, które mogłyby być dla człowieka niebezpieczne, a takiej gwarancji nie dają produkty kupowane na czarnym rynku.
Biorąc pod uwagę, to czym jest i jak działa medyczna marihuana, można ją kupić w aptece wyłącznie z zaleceniem lekarza, jeśli pacjent przejdzie wcześniej kwalifikację do terapii konopnej. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia, a także ustala odpowiednią dawkę produktu oraz kontroluje przebieg terapii danej osoby, aby w razie konieczności zmodyfikować zalecenia. Niektórym przepisywana jest medyczna marihuana na depresję, w innych przypadkach stosowana jest medyczna marihuana na bezsenność, a także na wiele innych schorzeń i dolegliwości. Przepisana również zdalnie może być pacjentom medyczna marihuana na bezsenność i depresję.
Marihuana medyczna na bezsenność
Pacjenci, którzy zmagają się z bezsennością, niekiedy przez wiele lat poszukują skutecznych środków do walki ze swoim problemem. Jednak często są one niedostatecznie skuteczne lub związane z dużą ilością działań niepożądanych. Lecznicza marihuana bywa również przepisywana pacjentom z bezsennością jako alternatywa do stosowanej farmakoterapii. Jej stosowanie nie generuje tak dokuczliwych skutków ubocznych, a jednocześnie może okazać się pomocne w walce z zaburzeniami snu.
Skuteczność walki leczniczej marihuany z zaburzeniami snu, zależna jest przede wszystkim od stosowanej dawki oraz od wybranego stosunku THC i CBD. W tym przypadku należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, gdyż źle dobrana dawka kannabinoidów może działać na pacjenta pobudzająco, a nawet powodować stany euforyczne, zamiast sprzyjać zasypianiu.
Marihuana medyczna na depresję
Pacjentom może być przepisana medyczna marihuana również w przypadku depresji. Jej działanie jest nieco zbliżone do działania antydepresantów. Funkcją leczniczej marihuany jest wpływ na receptory CB1, co prowadzi do przywrócenia równowagi neuroprzekaźników w organizmie pacjenta. W ten sposób lecznicza marihuana korzystnie wpływa na nastrój pacjentów, poza tym dodaje im energii i w pozytywny sposób wpływa na towarzyszące pacjentom na co dzień emocje. Dodatkowo lecznicza marihuana redukuje dolegliwości, które często depresji towarzyszą, w tym bezsenność, czy też brak apetytu, zmęczenie, osłabienie i apatię.
Lecznicza marihuana działa nie tylko przeciwdepresyjnie, ale też przeciwlękowo. Dodatkowo marihuana medyczna generuje mniejszą ilość dokuczliwych skutków ubocznych od wspomnianych wcześniej antydepresantów, a jeśli już u pacjenta pojawiają się jakieś efekty uboczne terapii konopnej, zazwyczaj są łagodne.